لیفان ؛ جهانی سازی و انرژی جدید

فقط یک شرکت چینی می تواند در فاصله اندکی ( کمتر از سه دهه ) یک کارگاه کوچک تعمیر و تولید موتورسیکلت با 9 نفر پرسنل را به یک کارخانه خودروسازی بین المللی با بیش از 15 هزار پرسنل و صادرات به بیش از ده کشور دنیا تبدیل کند .

نام این شرکت لیفان است که ما در ایران به غیر از موتورسیکلت های نسبتا غول پیکر با مدلهای سواری 620 و 820 آن آشناییم .البته این روزها با محصولات کراس اوری چون x50 , x60 ذائقه مخاطبان جوان پسند خود را پوشش می دهد .

لیفان 620 ابتدا با موتور 1800 سی سی به بازار آمد اما بعدها که مصرف کمتر سوخت در دستور کار اغلب خودروسازان دنیا قرار گرفت لیفان هم به این فکر افتاد موتور این خودرو را به 1600 سی سی تنزل دهد .

مونتاژ در ایران

شرکت کرمان موتور که نماینده رسمی لیفان در ایران است هر دو مدل این محصول را مونتاژ می کند . جالب اینکه لیفان 620 موتور 1600 با لیفان 620 موتور 1800 هیچ تفاوتی در ابعاد و قدرت و حتی شتاب موتور ندارد و تنها روی صفحه سرعت سنج کیلومتر این دو مدل 20 کیلومتر سرعت بیشتر برای موتور 1800 اضافه شده تا حداکثر سرعت را برای این محصول به عدد 200 کیلومتر در ساعات برساند .

لیفان 820 که دومین و جدید ترین کلاس سدان لیفان است وقتی به بازار آمد که طراحی های بدنه تویوتا کمری و کیا سراتو ذهن علاقه مندان به دنیای خودرو را حسابی به خود مشغول کرده بود . از همین رو طراحی ظاهری نسبتا زیبا و کشیده آن بی شباهت به سراتو و کمری نیست .

اگرچه با جلوپنجره نسبتا بزرگی که برای این خودرو طراحی شده طرفداران طراحی های آمریکایی و آلمانی هم شاید جذب آن شوند .

به هرحال لیفان 820 به دلیل ابعاد بزرگتر طراحی بهتر و زیباتر و آپشن ها و امکانات جانبی که دارد و از همه مهم تر قیمت مناسب تر خودرویی به روز و محبوب در بازار امروز خودروهای خارجی به خصوص در کشور ما محسوب می شود .

بخش کراس آورها

 کراس اورها یا شاسی بلندهای لیفان را خانواده ایکس این برند تشکیل می دهند که لیفان x50 و X60  از شناخته ترین های این خانواده هستند . به نظر می رسد لیفان بعد از جهش بلندی که در کلاس سدان محصولات خود در عرصه خودروسازی برداشته است در این کلاس با وجود دو خودروی فوق موفقیت چندانی نصبیش نشده است اگرچه محصولات ایکس این برند پا به پای رقیبان شاسی بلند بازار خودرو گام برداشته اند .

هم اکنون گروه خودروسازی لیفان با شعار ؛ جهانی سازی و انرژی جدید فعالیت های بزرگ و درازمدتی را در بخش تحقیق و توسعه در زمینه طراحی و تولید خودروهایی با سوخت های جایگزین همراه با امکانات رفاهی بیشتر و طراحی های زیباتر آغاز کرده است .

این کمپانی چینی قصد دارد تا سال 2024 بخش اعظمی از بازار خودروی آسیا و اروپا را تسخیر کرده و به اولین صادرکننده خودرو در کشور خود تبدیل شود .