شماره موتور خودرو

شماره گذاری موتور خودرو مثل شماره گذاری پلاک خودرو یک امر قانونی و لازم جهت مالکیت و استفاده از یک خودرو است با این تفاوت که در شماره گذاری موتور خودرو، کارخانه سازنده موتور نقش مجری را داشته و پلیس راهور به عنوان ناظر بر انجام درست و قانونی آن نظارت دارد .

روشهای شماره گذاری موتور خودرو

به دو روش می توان این مراحل را به سادگی و به صورت کاملا رسمی و قانونی انجام داد

۱- مراجعه به مرکز شماره گذاری و ثبت درخواست تعویض موتور

مالک وسیله نقلیه با در دست داشتن مدارک زیر به مراکز شماره گذاری شهر محل اقامت خود مراجعه کرده و طی یک روال اداری نسبتا کوتاه و سریع اقدام به ثبت درخواست تعویض موتور و دریافت برگه معرفی نامه تعویض سیلندر خودرو می نماید

مدارک مورد نیاز :

اصل کارت و سند خودرو

اصل کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو

برگه تسویه عوارض و خلافی خودرو ( در مراکز شماره گذاری باجه ای جهت انجام این امور اختصاص یافته است )

تکمیل فرم درخواست تعویض سیلندر  ( این فرم در مراکز شماره گذاری به شما داده می شود )

پس از رویت اصل مدارک خواسته شده و مطابقت با اطلاعات ثبت شده در سامانه راهور و اخذ تعرفه انجام این خدمت که مبلغی در حدود دویست هزار تومان به حساب مرکز شماره گذاری می باشد از سوی مرکز شماره گذاری نامه ای با ذکر مشخصات خودرو به نمایندگی های مجاز ایرانخودرو صادر می شود .

با ارائه اصل یا تصویر این نامه به فروشگاه یا سایت یدک خواجه طی هفت الی هشت روز کاری بنا به درخواست مشتری سیلندر ، نیم موتور یا موتور کامل خودروی موردنظر به صورت شماره شده و فابریک از کارخانه سازنده صادر و به وی تحویل خواهد شد .

معرفی نامه ایرانخوردو
معرفی نامه ایرانخوردو جهت حک شماره
فرم تعویض قطعه
فرم تعویض قطعه بلوک سیلندر
فاکتور ایرانخودرو
فاکتور ایرانخودرو فاکتور آبی

۲- مراجعه به فروشگاه یا سایت یدک خواجه

مالک وسیله نقلیه بدون طی مراحل اداری یا ارائه مدارک هویتی خود و خودروی موردنظر اقدام به ثبت سفارش و خرید سیلندر ، خرید نیم موتور یا خرید موتور کامل از فروشگاه یا سایت یدک خواجه می کند .

طی یک الی دو روز کاری قطعه درخواستی همراه با نامه تاییدیه دادگستری و مهر و امضای کارشناس پلیس راهور از کارخانه سازنده صادر و به وی تحویل خواهد شد .

مالک خودرو با در دست داشتن مدارک ذکر شده در روش نخست همراه با موتور جدید و موتور قبلی و نامه تاییدیه به مراکز شماره گذاری محل اقامت خود مراجعه نموده و نسبت به طی مراحل اداری و حک شماره روی موتور جدید اقدام می نماید .

از این گام به بعد مراحل اداری مانند روش اول طی شده و نهایتا مرکز شماره گذاری با صدور نامه ای به مرکز یا بخش حک شماره که در برخی مراکز مستقر در خود مرکز و در برخی شهرستان ها بیرون از مرکز یا در نمایندگی های مجاز انجام می پذیرد اقدام به حک شماره می نماید .

مزایا و معایب روش اول و دوم :

در روش اول نسبت به روش دوم معطلی بیشتری برای دریافت و نصب قطعه درخواستی روی خودرو صورت می پذیرد .

در روش دوم اگرچه مشتری زودتر قطعه درخواستی را تحویل گرفته و می تواند روی خودروی خود نصب نماید اما برای انجام امور اداری معطلی بیشتری نسبت به روش نخست صرف خواهد نمود .

در هر دو روش ذکر شده عبارت ” تعویض بلوک سیلندر ” در سند خودرو درج خواهد شد .

در روش دوم ممکن است برخی مراکز شماره گذاری با استناد به روال گذشته مهر و امضای کارشناس پلیس راهور خارج از مرکز خود را تایید نکنند که این امر موجب سردرگمی و بلاتکلیفی مراجعین شده و نهایتا با ارجاع پرونده به شورای حل اختلاف و صدور جریمه ای معادل یک هشتم مبلغ خرید قطعه تعویض شده مراحل اداری موردنظر به انجام می رسد .

در روش اول به جهت الزام ارائه اصل مدارک هویتی خودرو و مالک خودرو و همچنین تسویه بدهی های خودرو از جمله خلافی و عوارض خودرو برخی مالکین که به صورت وکالتی اقدم به خرید خودرو نموده یا خودروی آنها بدهی قابل توجهی دارد دچار مشکل می شوند .

راهکارها :

پیشنهاد ما به آن دسته از مالکینی که مشکل قانونی در ثبت سند خودرو ندارند و می توانند زمان بیشتری جهت دریافت قطعه و تعویض آن منتظر بمانند اقدام به روش اول می باشد .

دسته ای از مالکین محترم که بنا به هر دلیلی امکان اقدام به روش اول را ندارند می توانند با استفاده از روش دوم قطعه را خریداری و تعویض نموده و با در دست داشتن نامه تاییدیه و همچنین قطعه فابریک تعویض شده در زمان دلخواه خود به مراکز شماره گذاری مراجعه نموده و نسبت به طی مراحل اداری اقدام نمایند .

توجه داشته باشید در روش دوم نامه هایی که همراه موتور یا سیلندر ارائه می شود هیچ محدودیت زمانی و مکانی نداشته و خریداران می توانند هروقت که بخواهند نسبت به انجام مراحل قانونی آن اقدام نمایند .

نکته دیگری که این دسته از مالکین محترم باید به آن توجه داشته باشند این است که شماره روی موتور خودرو تنها در هنگام مراجعه به مراکز شماره گذاری و تعویض پلاک بازدید خواهد شد لذا مالکینی که فعلا قصد فروش خودرو را ندارند و در حال حاضر هم امکان انجام مراحل قانونی تعویض موتور را ندارند می توانند با در دست داشتن نامه تاییدیه دادگستری قطعه فاقد شماره را به صورت موقت و به طور ضروری تعویض نموده و استفاده نمایند سپس در اولین فرصت پس از رفع مشکلات اقدام به ثبت مراحل قانونی آن نمایند .

حرف آخر :

خرید ، تعویض و شماره گذاری موتور خودرو کار سخت و یا اقدام خلاف و سنگینی نیست اگر اطلاعات ما نسبت به روال قانونی و اداری آن کامل باشد .

بر اساس ماده ۲۱ آیین نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال ۱۳۸۴ هیئت وزیران به کلیه مالکین وسایل نقلیه موتوری اجازه داده شده است تا با انجام تشریفات قانونی نسبت به تعویض این قطعات اقدام نمایند .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان می توانید با مشاورین ما در سایت یدک خواجه تماس بگیرید 

12 نظر برای “شماره موتور خودرو

 1. سیدحسین طباطبایی میگوید:

  ایا با داشتن داغی موتور نیاز به شماره گذاری می باشد ؟

  • ادمین سایت میگوید:

   سلام.
   در کل موتوری که روی خودرو هست باید دارای شماره مطابق با کارت و سند خودرو مورد تایید پلیس راهور باشد و ربطی به وجود یا عدم وجود بلوک قبلی ندارد.

 2. علی میگوید:

  با سلام ماشین من امکان برای بازدید کارشناس راهور امکان جا به جایی نداره چون تصادفی هستش و حرکت نمیکنه میشه برای بازدید بلوک خالی رو ببرم راهور یا حتما باید ماشین هم باشه؟

  • ادمین سایت میگوید:

   سلام.
   برای اخذ مجوز تعویض بلوک سیلندر نیازی به همراه داشتن خودرو یا بلوک معیوب نمی باشد و در صورت صلاحدید، کارشناس مربوطه با حضور در تعمیرگاه خودرو یا بلوک کهنه بازدید می کند.

 3. صفا یزدانی میگوید:

  با سلام. موتور توربوشارژ اف ۷ پایه گاز سوز هم موجود هست؟ یا اینکه فقط بنزین سوز هست؟ من یه سمند اف ۷ مدل ۸۹ دارم که میخوام موتورش عوض کنم باید حتما موتور پایه گازسوز مثل خودش بندازم یا میتونم از توربوشارژ بجای موتور خودش استفاده کنم؟ آیا موتورای توربوشارژ پایه گاز سوز هم هستن یا فقط بنزینی هست؟ آیا مشکلی از لحاظ برقی یا هر مشکل موتوری از لحاظ سوخت رسانی گاز واسش پیش نمیاد؟ چون به سوخت گاز خیلی اهمیت میدم و بیشتر از سوخت گاز برای ماشین استفاده میکنم.
  با تشکر

  • ادمین سایت میگوید:

   سلام.
   بله موجود است و امکان تبدیل دارید. در صورت تمایل با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 4. امیر نجفیان میگوید:

  سلام’ چه مدت بعد از نصب میتوانیم به پلیس راهور مراجعه کنیم

  • یدک خواجه میگوید:

   سلام
   در صورت در اختیار داشتن فاکتور رسمی ایرانخودرو و نامه های مهر شده راهور بلافاصله پس از نصب موتور می توانید جهت تایید نهایی به این مراکز مراجعه کنید مهلت زمانی این مراجعه پس از دریافت فاکتور حدود دوماه است که البته تا دو الی سه بار قابل تمدید می باشد .

 5. علی میگوید:

  با عرض سلام و ادب،ببخشید،برای خودروهای وارداتی باید شماره موتور جدید حک بشه که مورد تائید پلیس راهور هستش یا نیازی نیست؟؟

  • یدک خواجه میگوید:

   سلام
   تعویض موتور خودروهای وارداتی به علت تحریم و عدم وجود نمایندگی خودروساز به صورت نو و قانونی امکان پذیر نیست لذا پس از خریداری موتور استوک شماره آن را به صورت دستکوب حک کرده ، روی موتور نصب کرده و با مراجعه به مرکز تعویض پلاک و پرداخت جریمه ، عبارت تعویض بلوک در سند درج می شود .

 6. الیاس میگوید:

  باسلام وخسته نباشید
  ماشین بنده ده تن چینی
  هست من موتور عین خودش ۶
  سیلندر ولی موتور بنز گذاشتم آیا
  ایرادی دارد میخوام کار قانونی رو
  انجام بدم در ضمن بلوکه سیلندر خودش
  به سرقت رفته لطفا راهنمایی کنید
  ممنون وسپاس گذارم

  • یدک خواجه میگوید:

   سلام
   مراحل خریداری و تعویض بلوک یا موتور خودرو از ابتدا و با اخذ مجوز از مراکز تعویض پلاک صورت می پذیرد در غیر اینصورت مشمول ماده ۳۰ و اعمال جریمه خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *